فلج صورت

فلج بل یا فلج صورت در اثر آسیب یا التهاب عصب صورت (عصب زوج هفتم) رخ می‌دهد و سبب ضعف و معلولیت در صورت می‌شود. علائم فلج صورت به طور ناگهانی یا طی ۴۸ ساعت بروز می‌یابند. برخی از این نشانه‌ها عبارتند از ضعف، افتادگی پلک،‌ افتادگی دهان، کشش ناگهانی، فلج کلی و اختلال چشایی. فلج بل اغلب در یک طرف صورت رخ می‌دهد. طب سوزنی به طور گسترده در درمان فلج صورت کاربرد دارد.

درمان آسیب‌های عصبی بر اساس طب سوزنی، بر پایه طبقه‌بندی‌هایی است که نام آن‌ها را از پدیده‌های طبیعی الهام گرفته‌اند. برخی از آن‌ها عبارتند از:

  • باد
  • رطوبت
  • سرما
  • خلط (مزاج)

در درمان فلج صورت با طب سوزنی، اساس کار حمله باد سرد خارجی به کانال‌های صورت است. بر اساس مبانی طب سنتی چینی یکی از اصلی‌ترین علل فلج صورت ، کمبود انرژی حیاتی (جریان چی)‌ است.

از هزاران سال پیش، در چین برای بهبود فلج صورت از طب سوزنی استفاده شده است و هدف اولیه درمان در این روش بیرون کردن باد، برطرف کردن رطوبت و به این ترتیب تقویت جریان چی (QI) و بهبود گردش خون در صورت است.

الگوی تشخیص فلج صورت

در طب سوزنی، درمان بر اساس الگوهای تشخیصی انجام می‌شود. در حقیقت درمان تنها به علت بیماری توجه می‌کند نه به علائم آن.

الگوهای زیر علل اصلی فلج صورت است که در طب سوزنی به آن‌ها توجه می‌شود:

  • حمله باد گرم به ریه‌ها
  • حمله باد سرد به ریه‌ها
  • کمبود جریان چی در طحال
  • انسداد خون در کبد
  • انسداد جریان خون

طب سوزنی منظم (۲ تا ۳ بار در هفته) به تسکین بیمار کمک کرده و موجب تقویت عملکرد عصب صورت می‌شود. برای بهبود کامل بیماران مبتلا به فلج صورت ، چندین هفته زمان نیاز است. در این دوره بیمار می‌تواند از گیاهان دارویی و ویتامین‌های مکمل در کنار جلسات منظم طب سوزنی استفاده نماید

این فلج چرا‌  سراغ‌تان مي‌آيد؟

اين بيماري غالبا در پي حادثه، تصادف، ابتلا به تومور در ناحيه سر، بيماري ويروسي و التهاب عصب هفتم صورت به وجود مي‌آيد. برخي از متخصصان علاوه بر اين عوامل، فاكتورهاي ديگري را نيز در ابتلا به فلج بلز موثر مي‌دانند؛ فاكتورهايي كه بعضی از آنها هنوز براي اين گروه از متخصصان شناخته شده نيست. با اين وجود بيماري فلج بلز از جمله بيماري‌هايي است كه اگر در زمان مناسب و شروع بيماري به آن رسيدگي و درمان آغاز شود، احتمال بهبود عملكرد عضلات و اعصاب صورت به طور كامل وجود دارد و تنها۱۰ تا ۲۰ درصد بيماران متناسب با شدت آسيبي كه به عصب هفتم صورت‌شان وارد شده درجاتي از اين فلج را با خود به همراه خواهند داشت.

درمان به وسیله طب سوزنی

بر اساس آمار منتشر شده درباره نتايج درماني بيماران مبتلا به فلج بلز بيش از ۶۰درصد افراد مبتلا به اين بيماري با پيگيري روند درماني بهبود مي‌يابند. نكته مهم اين است كه دليل بروز بيماري بايد به درستي تشخيص داده شود. به عنوان مثال در صورتي كه فلج بلز به دليل ابتلا به يك بيماري ويروسي در فرد مشاهده شود، علاوه بر آنكه درمان براي بازگشت عملكرد عصب‌هاي صورت انجام مي‌شود بايد عامل پيدايش فلج صورت (بيماري ويروسي) نيز با دارودرماني برطرف شود بنابراين اين يك درمان گروهي است كه متناسب با دلايل بروز فلج بلز ميزان همراهي و تاثيرگذاري اين شيوه‌هاي درماني بيشتر يا كمتر مي‌شود.

طب سوزنی چگونه به درمانمان کمک میکند

در شيوه طب سوزني در شرايطي كه التهاب اعصاب در ناحيه صورت به ويژه التهاب عصب هفتم صورت موجب ابتلا به فلج بلز و از بين رفتن تقارن دو نيمه صورت باشد، سوزن كاركرد بسيار موثري دارد. درمانگر با زدن سوزن‌هاي يك‌بار مصرف و بسيار نازك به نقاط مشخصي از بدن بيمار بخش بازسازي سلول‌هاي آسيب‌ديده در مغز را فعال مي‌كند. به اين ترتيب مغز فرمان بازسازي ريشه‌هاي عصبي و بهبود التهاب ايجاد شده در ناحيه عصب هفتم را صادر مي‌كند. ضمن آنكه بخشي از سوزن‌ها كه در ناحيه صورت بيمار زده مي‌شود به بهبود و افزايش جريان گردش خون در اين ناحيه كمك مي‌‌كند و موجب مي‌شود بازسازي سلول‌هاي عصبي با سرعت بيشتري اتفاق بيفتد. استفاده از اين شيوه درماني در كنار شيوه طب مدرن مي‌تواند طول مدت درمان بيمار را كاهش دهد چرا كه در طول درمان بيماري از آنجا كه ظاهر فرد زيبايي و جذابيت گذشته خود را از دست داده است مي‌تواند موجب ابتلاي فرد به بيماري‌هاي روحي به ويژه افسردگي شود.

۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۳:۳۷:۰۳ +۰۰:۰۰